Pro Yazılım Emlak web yazılım
Konut Kredi Faizlerindeki İndirim Rekoru Da Beraberinde Getirdi

Konut Kredi Faizlerindeki İndirim Rekoru Da Beraberinde Getirdi

Konut sektöründe kamu bankalarının düşük maliyetli destekleri etkisini göstermeyi sürdürürken, ülke genelinde yaklaşık 1,5 ayda kullanılan konut kredi tutarında da rekor kırıldı.

Ekonominin önemli sac ayaklarından birisi olan ve tek başına yüzlerce alt sektörü harekete geçiren konut sektöründe, kamu bankalarının 2020 Haziran başındaki düşük maliyetli desteklerinin etkisi her geçen gün verilere yansıyor. Konut satışları geçen ay yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 ile tarihinin en yüksek haziran ayı rakamlarına ulaştı. Anadolu Ajansı muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgiye göre 2018 sonunda 188,5 milyar TL olan konut kredileri bakiyesi, 2019 sonunda 10,2 milyar TL artarak 198,7 milyar liraya yükseldi. 2020 yılının ilk çeyreğinde konut kredileri 12,3 milyar liralık yükselişle 211 milyar TL'ye ulaştı. Yılın ikinci çeyreğinde de konut kredileri 19,9 milyar artışla 230,9 milyar TL'ye çıktı. Normalleşme süreci kapsamında hem inşaat sektörünün canlanması hem de vatandaşların konut edinebilmeleri amacıyla kamu bankaları öncülüğünde konut kredi faiz oranları yüzde 0,64 ile tarihi düşük seviyeye indirildi. Böylece konut kredisi kullanımı da Haziran'la beraber ciddi şekilde yükseldi. Konut kredisindeki artışta, vatandaşların ertelenmiş talebinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi de önemli rol üstlendi. 1 Haziran-10 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla konut kredi bakiyesinde 35 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. Konut kredi bakiyesi 10 Temmuz itibarıyla 246 milyar 288 milyon TL'ye ulaştı. Geçen sene sonundan bu yana ise konut kredi bakiyesi 47,6 milyar TL artışla rekor tazeledi. Konut kredisi bakiye artışının daha önce en yüksek gerçekleştiği dönem 27,6 milyar TL'yle 2017 olmuştu.

"Temmuz rakamları haziranı aşabilir"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, düşük oranlı kredi kampanyası sayesinde Haziran ayında konuta başlayan ilginin sürdüğünü belirterek, temmuzda hazirandaki hareketliliğin sürdüğünü belirtti. Temmuz rakamlarının Haziran ayını aşabileceğinin bilgisini verdi.

Bize katılın, emlak ofisinizi ekleyin! kazancını katlayan binlerce kurumsal üyemizden biri olun.

Daha çok kazanmayı hayal edip üye olan binlerce kurumsal iş ortağımızın hayali gerçek oldu. Siz de şimdi onlardan biri olun. Bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kurumsal Üye Ol 0 000 000 00 00

Bilgilerinizi girin, sizi arayalım!